logo
Ságats eAvis Laatasveien, PB 53, 9711 LAKSELV  -  Tlf: 78 46 59 00  -  Fax: 78 46 59 01  -  E-post: avisa@sagat.no

 

Kvalsund: Økokrim får fakturasaken

3028-Nilsen,-Israelsen,-Bredesen.jpg

SV POLITIANMELDER TIL ØKOKRIM:
Yngve Nilsen, Bente Israelsen og Harald Bredesen hadde allerede før møtet forutsett at deres forslag om å anmelde fakturasaken til Økokrim ville bli stemt ned av kommunestyret. De gir seg imidlertid ikke, og varsler at SV selv vil gå til Økokrim med saken.
Foto: Lars Birger Persen

Revisjonen kom med flengende kritikk av tidligere rådmann Geir Nesse som utbetalte millionbeløp fra kommunekassen for fakturaer rettet til et selskap kommunen eier halvparten av. Revisor Tom Øyvind Heitmann på­pekte i kommunestyremøtet i Kvalsund på torsdag at Geir Nesse hadd­e brutt loven om offentlige an­skaff­el­­ser. Han påpekte også at Nesse var inhabil, og hadde en uklar dobbeltrolle. – Man sparer det selskap man er daglig leder for, for kostnader, påpekte revisor Heitmann. – Dette er en stor interessekonflikt påpekte Heitmann da han la fram revisorrapporten angående «fakturasaken» for kommunestyret i Kvalsund.

Revisjonen har gransket 17 fakturaer utbetalt til samme konsulent. Beløpet var samlet på 1,1 milioner kroner. Fakturaene var rettet til Kvalsund Næringspark AS, men ble betalt av kommunen etter bestilling og anvisning av Geir Nesse. Nesse var i dette tidsrommet, 2006-2010, periodevis båd­e daglig leder i næringsparken, rådmann i Kvalsund og styremedlem i næringsparken. I rapporten konkluderer revisjonen at de ikke har tatt stilling til strafferettslige forhold. I ettertid har kontrollutvalget foreslått at det innføres en del rutine- og regelendringer for å hindre lignende saker i ettertid.

– Kvalsund SV ser veldig alvorlig på denne saken. Det er mulig at kommunens innbyggere blir belastet for utbetalinger som et selskap skulle ha ansvaret for, sa SVs Yngve Nilsen. SV ba på bakgrunn av dette om anmeldelse. – Kommunen har selv lagt linja for å anmelde saker. Tidligere råd­mann har vært anmeldt for langt mindre saker enn dette her, påpekte Nilsen. Ságat tok kontakt med Geir Nesse. Han var ikke klar over at saken ville bli politianmeldt, fordi han hadde forlatt møtet under behandlingen: – Jeg er overrasket, er den eneste kommentaren Nesse ønsker å gi på det nåværende tidspunkt, sier Nesse.

| 2012-12-14 | Les mer i Ságat |

Siste overskrifter