Frustrerende fiskestopp

LETTERE IRRITERT:
Laksefisker og advokat Trond Biti (til venstre) er ikke glad for at Bjarne Rikardsen (midten) har vært med å stenge kveldsfisket etter laks i august.
(Foto: Stein Torger Svala)
Nattfredning av laksen i Tanavassdraget irriterer fiskere i Karasjok. Informasjonen om årets særreguleringer av laksefisket i Tanavassdraget har nådd sent fram til enkelte av laksefiskerne. Svært sent. – Helt tilfeldig hørte jeg det hos min sønn på 12 at det ikke var lov å fiske om natta, sier ihuga laksefisker og advokat Trond Pedersen Biti der han sitter på kafé og diskuterer laksereguleringene i Tana-vassdraget med sambygdinger. Det innebærer stopp i fisket fra klokken 18 til klokken 6 alle ukedager fra 1. til 10 august.
– Jeg trudde nesten ikke det jeg så. Jeg har aldri hørt om det. Turte nesten ikke ringe til elvevakta, for hva om jeg tok feil? Jeg er jurist. Går det an at en jurist som tolker forskriften tar feil? humrer han. Han ringte lederen for den nye forvaltningen og fikk bekreftet at slik er det virkelig. Man kan ikke fiske etter klokken seks om kvelden, og det gjør han en smule oppbrakt. – I realiteten innebærer det jo at fisket nærmest er slutt 31. juli, sier han og forklarer det med at om dagen jobber de fleste, og foretrekker kveldsfisket.
Biti tror mange aksepterer at fisket er slutt etter 10. august. – Men vi ser ingen god begrunnelse for å begrense det så mye, sier han. Ved samme bord sitter et meget ordknapt medlem av styret i Tanavassdragets fiskeforvaltning, Bjarne Rikardsen, og lytter til debatten. Noe motvillig forklarer han hvorfor han har vært med på vedtaket om stenging av fisket om natta. – Dette er fiskebesparende tiltak, og gjelder kun for 2012, sier han. Håpet er at man skal få opp en sterkere gytestamme i elvene denne høsten.
| 2012-08-04 | Les mer i Ságat |







