logo
Ságats eAvis Laatasveien, PB 53, 9711 LAKSELV  -  Tlf: 78 46 59 00  -  Fax: 78 46 59 01  -  E-post: avisa@sagat.no

 

Tana: Tur for tøffinger

2716-Kulstadvik.jpg

Padling:
Tuva Marie Saua Kulstadvik og Rut Myrli padler kano på Harrevann. Ylva var på leir i fjor, mens Rut padlet kano for aller første gang.
Foto: Hans-Petter Tapio

Tana jeger- og fiskerforening arrangerte for andre år på rad villmarksleir for barn og unge ved Harrevann i Tana i Øst-Finnmark. 33 barn fra 9 til 14 år deltok på ulike akti­vi­teter: Kart og kompass, garnfiske, flue­fisk­e, pil og bue, luftgevær, padling med mere. Ungene overnattet i telt som Tana og Nes­se­by Lions Club hadde satt opp ved det flotte leiranlegget ved Harrevann. Som seg hør og bør på en villmarksleir på fjellet ble det servert stekt røye til lunsj som ungene selv hadde fisket.

Deltakerne var inndelt i grupper som rullerte mellom ulike aktiviteter. Og når dagens gjøremål var unnagjort kunne de ta seg et bad i stampen med oppvarmet vann. Utmarksforvalter Lena Kristiansen i FeFo roser det flotte tiltaket, som har fått støtte fra FeFos grønne midler. Hun oppfordrer lag og foreninger i Finnmark om å arrangere villmaksleire, og sier at FeFo ønsker å støtte flere slike arrangement.

Primus motor for villmarkslieren, ildsjel­en Birger Dervo fra Tana jeger- og fiskerforening takker lionsklubben som stiller med leiranlegget, materiell og utstyr til det unike arrangementet. – Dersom vi bare får en håndfull av ungene som deltar på leiren, til å komme seg mer ut på tur i naturen, har vi oppnådd hensikten med denne leiren: Nemlig å motivere barn og unge til å være mer aktive ute, sier Dervo til Ságat.

| 2012-08-02 | Les mer i Ságat |

Siste overskrifter