logo
Ságats eAvis Laatasveien, PB 53, 9711 LAKSELV  -  Tlf: 78 46 59 00  -  Fax: 78 46 59 01  -  E-post: avisa@sagat.no

 

Vennskapskamp i Kvænangen

2701-IMG_6023a.jpg

Reddet straffe:
Karen Anna Buljo (49) er målvakt på Joahkohagat, og fikk applaus etter å ha reddet et godt straffespark.
Foto: Ole Magnus Rapp

For tiende gang ble vennskaps­turneringen arrangert i Kvæn­ang­en, i år større enn noensinne. 47 lag med omlag 500 spillere fra Troms og Finnmark møttes, i tillegg til lassokastere, artister, tilskuere og selgere. Her møtes reindriftsutøvere, fastboende langs kysten og sommergjester. Ordfører Jan Helge Jensen i verts­kommunen er ikke i tvil om at verddeturneringen er verdifull.

– Dette er årets viktigste helg i Kvænangen, siden vi er vertskap for så mange. En slik møteplass er viktig for fremtidig samarbeid og vennskap, dette gir positive ringvirkninger for næringslivet og det mellommenneskelige. Verdde har stor betydning for å skape et godt omdømme, sier han. Jensen dømte selv flere av fotballoppgjørene, og lover å holde seg i form til neste års turnering.

Mens det andre steder i Troms og Finnmark kan være åpne og sterke konflikter mellom fastboende og reindriften, er tonen mer vennskaplig i Kvænangen, Loppa og vestre Alta. Noe kan skyldes Verddeturneringen. – At man treffes og blir kjent er positivt. Vi har god kontakt med de flyttsamene som bor her om sommeren. Det kan selvsagt redusere konflikter, sier gårdbruker Tore Karlstrøm fra Langfjordbotn.

Begrepet «verdde» lange tradisjoner langs kysten. Det dreier seg om vennskap og vertskap mellom flyttsamer og fastboende, der tette bånd og gjensidig glede og nytte av hverandre har vært etablert gjennom mange generasjoner. På banene ble det vist både fotball av første klasse, men også muntre innslag og uhøytidelig idrettsglede.

| 2012-07-26 | Les mer i Ságat |

Siste overskrifter