Byggebråk i Tana får etterspill

KLAGER INN KOMMUNEN TIL KOFA:
Kjell Pettersen i Mats-Hus har nå klaget inn Tana kommune til KOFA. Her står han foran åtte utleieboliger som firmaet har satt opp for Tana kommune, og overlevert i de samme dagene som deres referanser ble utslagsgivende for at de ikke fikk det store oppdraget med å bygge nye helse- og omsorgsboliger.
(Foto: Erik Brenli)
Uka etter at Tana kommune slapp nyheten om at de vraket Mats-Hus og Tana Bygg til oppsetting av de nye helse- og omsorgsboligene verdt over 46 millioner kroner, overtok de åtte utleieboliger satt opp av nettopp Mats-Hus. Ved denne kontraktsinngåelsen fant kommunen ingen grunn til å stille spørsmål ved entreprenørens referanser.
Og samme uke som Tana kommune overtok utleieenhetene i Tanabru, ble de også innklaget av Mats-Hus til Klagenemnda for offentlige anskaffelser (KOFA). – Ja, det stemmer at vi nå har levert en formell klage til KOFA, sier daglig leder Kjell Pettersen til Ságat. I klagen ber Mats-Hus om at oppdraget lyses ut på nytt.
Han legger til at Mats-Hus først rettet en klage til Tana kommune, før de bestemte seg for å levere en formell klage. – Vi ga Tana kommune en mulighet til selv å omgjøre sin beslutning i denne saken. Vi hadde ikke noe ønske om å bringe denne saken inn for KOFA, men ønsket en ny vurdering av kommunen hvorvidt de har gjort alt rett i anbudsprosessen, sier Kjell Pettersen.
Ordfører Frank Ingilæ sier Tana kommune vil avvente avgjørelsen fra KOFA før de setter første spadestikk i jorda til et nytt helse- og omsorgsbygg. Rådmann Jørn Aslaksen avviser at det er erkjennelse av at kommunen kan ha gjort noe galt. – Nei, vi mener vi har håndtert denne saken på rett måte, men har respekt for at andre mener noe annet. Det er derfor vi har KOFA, nettopp for å avgjøre slike saker. Nå skal vi i Tana kommune avvente avgjørelsen derfra, sier rådmann Jørn Aslaksen til Ságat.
Ordfører Frank Ingilæ (AP) regner med at det vil gå flere måneder før KOFA kommer med en avgjørelse omkring anbudsprosessen. – Slik jeg forstår er det vanlig at anbud blir vektet, men det vil sikkert variere fra anbud til anbud hvordan det blir vektet i forhold til flere kriterier. Vi må være åpen på at det ikke bare er pris som er utslagsgivende, sier Ingilæ.
| 2012-07-18 | Les mer i Ságat |








