logo
Ságats eAvis Laatasveien, PB 53, 9711 LAKSELV  -  Tlf: 78 46 59 00  -  Fax: 78 46 59 01  -  E-post: avisa@sagat.no

 

«Himmelske fristelser» fra Belgia

2611-fallskjerm.jpg

Daler ned:
Den belgiske storøvelsen Viking Express, som for tiden pågår i Porsanger, har ført til at det nærmest regner belgiere i kommunen.
Foto: Marius Thorsen

Det regner menn! Belgiske fallskjermjegere fyller luft­rommet i Porsanger. Til og med den ene feltpresten deres har hundre fallskjermhopp bak seg. Ságat treffer på Herrens tjener - med både kors og fallskjermvingen på brystet - på Porsangmoen tirsdag. Johan van den Eeckhout er intet mindre enn sjefsprest i det belgiske Forsvaret. Han står og prater med sin kollega Dominique Chaboteau, som er feltprest i 1st Para Battalion.

Ságats utsendte forsøker seg med en dårlig vits, og spør om van den Eeckhout er en «falling angel». Belgieren er øyeblikkelig med på notene, og nikker og smiler bekreftende. Og legger selv spøkefullt til at han nok er en helgen med fallskjerm. – Jeg var utdannet prest da jeg startet i Forsvaret i Belgia. Der fikk jeg så fallskjerm­utdannelsen, forteller van den Eeckhout til Ságat.

Presten opplyser at han har over hundre fallskjermhopp bak seg. Men det er en stund siden nå at han gjennomførte sitt siste hopp. Van den Eeckhout forteller at han blant annet har tjenestegjort i Afghanistan, sammen med fallskjermjegerne. En annen prest som imidlertid kunne tenkt seg å hoppe i fallskjerm, er Porsangers egen prest, Egil Lønmo.

– Jeg hadde nok en liten drøm om å hoppe i fallskjerm da jeg startet i Forsvaret, men samtidig er jeg glad for at det ikke ble noe av. Noen ting er jo både tiltrekkende og skremmende på samme tid. Og jeg ville jo aldri blitt noen fallskjermjeger, siden jeg bruker briller. Det er jo en grei unnskyldning, fastslår Egil Lønmo leende. I stedet endte han på rekruttskole for feltprester, og tjenestegjorde senere som feltprest på Porsangmoen.

| 2012-06-14 | Les mer i Ságat |

Siste overskrifter