Nytt bofelleskap

Kommunestyret i Tana har vedtatt at det skal bygges bofellesskap for psykisk utviklingshemmede med 6 leiligheter, inkludert omsorgsbase og fellesarealer.
Byggeprosjektet er kostandsberegnet til 26 millioner kroner, inklusive merverdiavgift. Bofellesskapet som bygges ved flerbrukssenteret i Ringveien ved Tanabru skal stå ferdig i løpet av første halvår 2012.
– Det nye bofellesskapet vil ikke blir noen «omsorgsghetto», sier ordfører Frank Ingilæ til Ságat.
Han forklarer at hver av de 6 leilighetene er individuelt tilpasset brukerne, og sier at beboerne og deres pårørende har kommet med sine innspill og ønsker for bygget.
Bedre tilbud
Ingilæ mener at bofellesskapet innebærer at Tana kommune vil kunne gi de utviklingshemmede et bedre og mer fremtidsrettet tilbud enn i dag.
– Dessuten vil foreldre og pårørende få et bedre avlastningtilbud enn i dag, fordi en av de 6 leilighetene i bofellesskapet er tenkt brukt til avlastningsbolig for beboernes nære familiemedlemmer, forklarer han.
Tanaordføreren synes det er gledelig at det lokale entreprenørfirmaet, Tana Bygg, vant anbudskonkurransen for byggeprosjektet. Han mener at dette viser at lokale entreprenører er konkurransedyktige i forhold til såpass store byggeprosjekter som dette.
– Rundt åtte av våre ansatte vil være i sving under byggeperioden, sier daglig leder Dag Borch i Tana Bygg AS til Ságat.
Leder Jens Petter Gitelsen i Norsk Forbund for utviklingshemmede (NFU) roser Tana kommune for at den bygger et lite bofellesskap for utviklingshemmede.
– Andelen av utviklingshemmede som bor i store bofellesskap har økt markert i løpet av de siste 10 årene, sier Gitelsen til Ságat.
Han viser til en rapport fra i år fra professor Jan Tøssebro og forsker Anna Kittelsaa ved NTNU Samfunnsforskning AS, avdeling Mangfold og inkludering. Rapporten omhandler noen konsekvenser av store bofellesskap for utviklingshemmede.
Institusjonalisering
– Blant annet fastslår rapporten at institusjonsulempene slår kraftigst ut i bofellesskap med mer enn 6 beboere, påpeker Gitelsen.
Han forteller at han blir nedringt av fortvilte pårørende til utviklingshemmede fra hele landet. Disse roper et kraftig varsku over den økte institusjonaliseringen av utviklingshemmede i store bofellesskap.
– Svært mange av disse tilfellene kan betegnes som rene «omsorgsghettoer», sier Gitelsen.
Han sier at det er første gang i nyere tid at han hører om en kommune som følger normen for bofellesskap.
– Jeg vil rose Tana kommune som bygger et lite bofellesskap i et ordinært boligfelt. Dette gjør at bygget på ingen måte vil fremstå som en såkalt omsorgsghetto, sier han og legger til:
– Hvis det motsatte hadde vært tilfellet, så hadde beboerne blitt ekskludert fra resten av lokalsamfunnet.
NFU-lederen mener at Tana kommune fremstår som en foregangskommune hva gjelder bygging av bofellesskap.
– Mange kommuner i Norge har svært mye å lære av Tana i denne saken, avslutter Jens Petter Gitelsen til Ságat.
Norsk Forbund for utviklingshemmede jobber for å sikre menneskerettighetene for utviklingshemmede. Forbundet har over 7.500 medlemmer i hele Norge.
| 2011-07-15 | Les mer i Ságat |






