Brannfolk i Porsanger vil gå til utrykninger

I et brev til kommunen varsler brannmannskapene i Porsanger kommune at de fra 16. november vil komme gående til brannstasjonen ved utrykning, istedenfor å bruke bil.
Bakgrunnen for denne utradisjonelle måten å vise sin misnøye på er uenighet om godtgjørelse for bruk av motorvarmer hjemme. Fagforbundet hadde lagt inn krav overfor Porsanger kommune om godtgjørelse for bruk av motorvarmer i den kalde årstiden for brannvesenet. Summen det er snakk om er 530 kroner i måneden per brannmann i de seks vintermånedene det er naturlig å bruke dette. Totalt beløper dette seg til 3.180 kroner i året per brannmann.
Hovedtillitsvalgt i Fagforbundet der de streikende brannmannskapene er organisert, Roy Johannessen, ønsker ikke å kommentere saken overfor Ságat. Han forklarer dette med at det er en løpende sak som ikke er avsluttet ennå.
– Fra vår side tar vi dette absolutt seriøst og vi prøver å finne en løsning. Jeg er opptatt av dialog og at vi sammen kan finne ut av dette. Brannmannskapene har forsikret meg om at brannsikkerheten ikke svekkes på noen måte. Men de har påpekt et forhold som de synes er viktig, sier rådmann Gunnar Lillebo til Ságat.
| 2009-11-13 | Les mer i Ságat |






