Haglemann fikk 5 måneders fengsel

POLITIET MED HAGLA:
Politiførstebetjent Leo Johansen med hagla som ble brukt i dramaet.
(Foto: Bjørn Arne Johansen)
En ung mann er dømt til fengsel i fem måneder, to av dem ubetinget, etter en skyteepisode i Børselv i fjor. I tillegg til fengselsstraffen er den unge mannen dømt til å betale en bot på 18.000 kroner, 10.000 kroner i erstatning og tap av retten til å føre motorvogn i seks måneder. Den aktuelle hendelsen fant sted i april i fjor, etter at mannen i 20-åra hadde hatt en mindre konflikt med kjæresten sin. Ifølge dommen var kjæresteparet uenige om helgeplanene, noe som resulterte i at tiltalte dro til Lakselv, mens kjæresten dro på fest i en campingvogn i Børselv.
Etter sengetid dro tiltalte til Børselv og oppsøkte campingvognen. Utenfor påtraff han samboeren og en nær kamerat og det oppsto en diskusjon. Etter diskusjonen valgte tiltalte å dra hjem, mens kjæresten hans og kameraten gikk inn i campingvogna igjen. De ble like etter kjørt hjem av en annen kamerat. I mellomtiden hadde likevel tiltalte fått det for seg at han skulle tilbake til campingvognen der festen var. Han hentet en hagle i redskapsboden. Deretter kjørte han fra huset til campingvognen på skuter.
Da han kom frem til campingvognen hadde de fleste festdeltakerne dratt. Bare tre menn var igjen, hvorav en sov. Tiltalte forsøkte å ta seg inn i campingvognen, men ble hindret av en av de tre i campingvognens fortelt. Det oppsto deretter en del knuffing og verbale utvekslinger. En prøvde å overmanne han. – Da tiltalte oppdaget dette, hevet han våpenet og avfyrte haglladningen. Den traff bakken cirka en meter fra mannen, og tiltalte ble deretter overmannet av tre personer, lyder den dramatiske skildringen i rettsboken.
| 19.05.2012 | Les mer i Ságat |
17. mai i Sápmi

TOGET:
Det var god oppslutning om 17. mai-toget i Karasjok. (Foto: Stein Torger Svala)
I år gikk kanskje det siste 17.mai-toget fra grendehuset i Olderfjord i Porsanger. Kommunen har lagt oppvekstsenteret ut for salg. Det var omlag 100 personer som møtte opp til feiring av nasjonaldagen på grendehuset i Olderfjord. Gymsalen på gamle Russenes skole og resten av oppvekstsenteret ble tidligere denne uken avertert til salgs. Det som muligens var det siste arrangementet på gamle Russenes skole var et samarbeid mellom idretts- og bygdelagene i Kistrand, Olderfjord og Smørfjord.
På grendehuset fikk de oppmøtte kjøpe seg pølser, kake, kaffe, brus og is. Det meste som hører til på en 17. mai-feiring. Det ble også arrangert leker for barna, der alle ble premiert med leker og godteri. Etter tre timer med feiring ble bord og stoler klappet sammen og stuet vekk, klar til neste eier. Nå krysser bygdelagene fingrene for at oppvekstsenterets nye eier vil la dem fortsette feiringer og andre arrangementer der i framtiden.
Tross litt vann i lufta, var det god oppslutning om 17. mai-feiringen i Karasjok. Toget gikk fra skolen og til den gamle kirka der både ordfører Anne Toril Eriksen Balto og kaptein Tor Bøye la ned kranser ved bautaene til minne om krigens ofre, og holdt minnetaler. Heller ikke ofrene for ugjerningene den 22. juli i fjor ble uteglemt. Fra kirka gikk toget til eldresenteret før det fortsatte til idrettshallen der det var leker for barn og bevertning. Her holdt både ordføreren og AUF-leder i Finnmark, Tuva Svendsen taler for dagen.
| 2012-05-19 |
Skor seg i Tana

FOTEKSPERT:
Sykepleier Åsmund Nyhus i bedriftshelsetjenesten i Tana undersøker føttene til Sinaida Saua på rådhuset i Tanabru. (Foto: Hans-Petter Tapio)
I Tana kommune vet man å sko seg for å få ned sykefraværet. Nå skal føttene til kommunens ansatte settes under lupen. Tana kommune kjøper bedriftshelsetjenester av selskapet Helsehuset Salis i Lillesand. Daglig leder Åsmund Nyhus forteller til Ságat at cirka 60 prosent av befolkningen i Norge har feilstillinger i føttene. Mange av dem er plattfot eller hulfot. – Når folk med konstruksjonsfeil går og står mye, forplanter plagene seg oppover i kroppen, forteller Nyhus.
Han sier at veldig mange med disse plagene har blitt godt undersøkt og fått behandling av lege og fysioterapeut. Men nesten ingen av dem har fått undersøkt føttene sine. – I dette prosjektet skal vi undersøke arbeidstakerenes føtter. Det skal gjennomføres pilotprosjekter på arbeidstakere i sykeavdelingen og på renhold i Tana, forteller Nyhus. – Arbeidsmiljøutvalget i Tana kommune (AMU) har bestemt å starte opp disse pilotprosjektene til høsten. Dette for å forebygge skjelett- og belastningsskader, sier AMU-leder og hovedtillitsvalgt i Fagforbundet Tana, Viktoria Nilsen, til Ságat.
Nyhus forteller at det skal tas spesielt avtrykk av føttene deres, og de som har behov for korreksjon skal få spesialtilpasset fottøy. Personalleder i Tana kommune, Vigdis Blien, forteller at kommunen har jobbet målbevisst med å få ned sykefraværet blant sine ansatte. Hun legger til at både egenmeldingene og det legemeldte fraværet fjor i Tana kommune var på rundt fire prosent, noe som er lavt på landsbasis. – Vi skal fortsette dette arbeidet, men nå vil vi fokusere mer på å forebygge fravær. Ved å sette inn konkrete tiltak for å redusere eventuelle skjelett- og belastningsskader, og ikke minst hindre at de oppstår, sier Blien.
| 2012-05-19 |
Skolene består i Porsanger

NEKTET Å LYTTE:
Stig Hansen (uavhengig) og Hans Jørgen Andersen (FrP) ville ikke følge FrP og Høyres plan om skolenedlegginger. Sammen med de rødgrønne reddet de skolene, noe foreldrerepresentantene Helén Johannessen og Monica Dagsholm er svært fornøyde med. (Foto: Bjørn Arne Johansen)
Vil skolene i Børselv og Billefjord bestå i dagens form? Vil de bli nedlagt helt eller delvis? Disse spørsmålene skulle kommunestyret i Porsanger svare på tirsdag. En sprekk i Fremskrittspartiets gruppe avgjorde. Etter at kommunestyret hadde brukt om lag tre timer på debatten gikk det mot avstemning. På forhånd hadde sektorstyret for oppvekst innstilt på at 1. 7. klasse ved begge skolene skal beholdes. Kommunestyret har tidligere vedtatt å legge ned hele Børselv skole, og å sende ungdomstrinnet fra Billefjord til Lakselv. Vedtaket er imidlertid kjent ulovlig, og dermed måtte kommunestyret behandle saka på nytt.
Fløyene sto mot hverandre, der Høyre og FrP framholdt de økonomiske sidene, mens de rødgrønne ønsket en mer helhetlig skoledebatt. FrPs Hans Jørgen Andersen hadde på forhånd varslet at han ville beholde skolene som de er. Dermed gikk han på talerstolen og foreslo å beholde alt, altså 1. til 10. klasse, på både Børselv og Billefjord skole. Andersens forslag innebar at man kan forlate de lokalene man bruker i dag, men at tilbudet om barenhage og SFO skal beholdes. APs Roy Myrheim fremmet et tilleggsforslag om at kommunen skal søke Sametinget om midler slik at man kan beholde det trespråklige tilbudet kommunen i dag har.
Stig Hansen var innkalt som vara i stedet for FrPs Thorvald Aspenes. Hansen er ikke lenger en del av FrPs gruppe, og møter som frittstående representant. – Jseg kommer til å støtte Hans Jørgen Andersen sitt forslag, sier Hansen til Ságat før avstemningen. Både Stig Hansen og Hans Jørgen Andersen deltok på et felles gruppemøte med de rødgrønne, etter invitasjon fra APs Mona Skanke. Med AP, SV og SPs 9 stemmer, samt stemmene til Andersen og Hansen, fikk Andersens forslag 11 stemmer, mot Høyre og et redusert FrPs 8. Også APs tilleggsforslag gikk igjennom.
| 2012-05-18 |
Truet med å gande politiet - og strippet i cella
En nessebymann i 30-årene truet med å gande politiet utenfor en uteplass i Tana, og var tydelig oppbrakt. Dermed åkte han inn i arresten. Det var rett etter stengetid på en uteplass i oktober i fjor at mannen begynte å rope, samtidig som han kom helt nært politibetjenten og gjorde en bevegelse som om han skulle skalle til betjenten. Han ble dermed tatt med til politibilen og fikk beskjed om at oppførselen ikke var akseptabel, hvorpå han fortsatte å rope etter denne samtalen, og truet med å gande de to betjentene. Han gjorde like etter et nytt utfall, og dermed endte dagens fest i arresten.
På vei inn til arresten ble nessebymannen bedt om å ta av seg hettegenseren da det var snor i den, og han svarte med å kle av seg alle klærne og kaste disse etter betjentene. I samme «operasjon» spurte han også om politiet hadde tenkt å «runke» han siden han måtte ta av seg både belte og hettegenser. Ifølge politibetjentene virket mannen overstadig beruset.
Tiltalte på sin side forklarte i retten at han bare fortalte vitser og joiket, men bekreftet at han strippet inn til skinnet. Indre Finnmark tingrett hadde ingen tiltro til mannens forklaring, og dømte han til å betale en bot på 6.000 kroner, subsidiært fengsel i 12 dager. Han ble videre dømt til å betale saksomkostninger på 2.000 kroner.
| 2012-05-18 |
Her er helten i Karasjok

HJELPEREN:
Piera Mosebakken har et brennende engasjement for rusmisbrukerne i Karasjok.
(Foto: Stein Torger Svala)
Den gode hjelper i Karasjok, Piera Mosebakken, stikker seg ut som folkets førstekandidat som lokal helt. – Dette blir mye oppmerksomhet, smiler Piera Mosebakken når han får høre at mange i Karasjok har nominert han som lokal hverdagshelt. Så langt har han fått flest nominasjoner, men også den lokale miljøaktivisten Ravdna Anti er nominert for sin utrettelige innsats for naturen. Det er TVNorges Synnøve Skarbø og Pia Lykke som leter etter Karasjoks hverdagshelt til programmet «Sommerfesten» som besøker Karasjok den 14. juni som en av åtte steder i Nord-Norge.
I en tid der de fleste har nok med seg selv, er det å hjelpe mennesker både arbeid og fritid for Piera Mosebakken i Karasjok. Noen trenger personlige hjelpere, og andre trenger støttekontakter. Han sier han har mye åndelig energi i kroppen, som han ønsker å bruke til noe godt for andre mennesker. Hver tirsdag er kirka åpen for rusmisbrukere, og Piera er med også der som frivillig. Tirsdagskameratene» har holdt på i mer enn ti år, og er klubben for de garvede rusmisbrukere. Han brenner særlig for rusmisbrukerne. For han handler det om å være litt medmenneske. – Dette er vel en gruppe som mange går forbi. Og det er en veldig vanskelig gruppe å hjelpe, sier han om de rusavhengige.
| 2012-05-18 |
Filmfestival satser samisk

SAMISK FILM I NORDKAPP FILMFESTIVAL:
Styremedlem Birgit Lähdesmâki Johansen (til venstre) og festivalsjef Edelh Ingebrigtsen i Nordkapp Filmfestival oppfordrer folk som er involvert i samisk filmproduksjon om å ta kontakt. I år satser man nemlig på å la samisk film bli til et eget sideprogram under Nordkapp Filmfestival. (Foto: Geir Johansen)
- I Nordkapp kommune har vi sterke sjøsamiske tradisjoner, så det faller naturlig for oss å la samisk film inngå som en del av Nordkapp Filmfestival. Ut fra dette oppfordrer vi nå folk som er involvert i samisk filmproduksjon til å ta kontakt med oss – slik at samisk film kan bli til en viktig del av Nordkapp Filmfestival 2012.
Dette sier festivalsjef Edelh Ingebrigtsen og styremedlem Birgit Lähdesmâki Johansen i Nordkapp Filmfestival. Siden 2003 har Nordkapp Filmfestival vært avviklet hvert år. Nytt av året er det altså at man satser på å la Nordkapp Filmfestival få et eget samisk sideprogram. Det ble ikke noe av Samisk Filmfestival i Kautokeino i påsken i år. Nordkapp er alene om å arrangere filmfestival her i fylket i 2012.
- Vi har også tidligere vist samisk film under Nordkapp Filmfestival, men nå satser vi på å sette klarere rammer for det med samisk film under festivalen. Det sjøsamiske innslaget i kommunen står sterkt historisk sett. Dessuten har rein fra innlandet kommet til øya på sommerbeite gjennom århundrer. Å kunne eksponere samisk kultur vil derfor utgjøre en styrke for Nordkapp Filmfestival samlet sett, sier Birgit Lähdesmâki Johansen.
| 2012-05-18 |
Fengsles for trafikkulykke

TRAGISK UTFALL:
En 76 år gammel mann fra Karasjok omkom da to biler frontkolliderte en mil nord for Karasjok. (Foto: Josef Isak Utsi/Ávvir)
Uoppmerksomhet bak rattet ga fengsel, oppreisning til enken og tap av førerretten i tre år for ungdom etter dødskrasj utenfor Karasjok i fjor. Karasjok-ungdommen møtte i retten og erkjente seg ikke skyldig etter tiltalebeslutningen da tingretten avsa enstemmig dom mot han etter kollisjonen som drepte Edvin Johannes Kemi (76).
Den tidligere ustraffede tenåringen kjørte en VW Golf nordover på E6 ved Guorpmet nord for Karasjok den 3. november i fjor. Retten mener ungdommen ikke avpasset farten etter forholdene, og samtidig ikke var tilstrekkelig oppmerksom. Dette mener retten har medført at han kom over i motgående kjørefelt og kolliderte med Edvin Johannes Kemis Toyota Carina personbil slik at Kemi omkom.
Dommen konkluderer imidlertid med at ungdommen ikke handlet forsettlig. Den idømte straffen er fengsel i fem måneder, hvorav 90 dager gjøres betinget med en prøvetid på to år. Dommen innebærer også at han mister retten til å føre bil i tre år fra 3. november i fjor. For at han skal få tilbake førerretten må han avlegge ny førerprøve.
Retten har på sin side vektlagt ungdommens alder, at han er skoleelev og ikke har verken inntekt eller formue. Derfor er oppreisningsbeløpet satt til 65.000 kroner.
| 2012-05-16 |
Ny skolekamp i Porsanger

TRUER HELE KOMMUNEN:
Nedleggelse av grendeskoler truer folketallet i hele Porsanger, mener fylkesleder Tore-Jan Gjerpe i SP. (Foto: Stein Torger Svala)
I dag, onsdag 16. mai, skal skolesaken opp på nytt i kommunestyret i Porsanger. Sektorstyret for oppvekst og kultur (SOK) går for å beholde barnetrinnene i distriktene, mens ungdomsskoleelevene flyttes til Lakselv skole.
APs gruppeleder Mona Skanke forteller til Ságat at Porsanger AP har et prinsippvedtak om full skole i alle distrikter. – Jeg støtter sektorstyret 100 prosent i forhold til det de har fått framlagt av materiale og rammer av rådmannen. Arbeiderpartiet kommer minst til å støtte sektorstyrets forslag, lover Skanke, og legger til: – Men jeg tror nok vårt forslag vil inneholde mer.
SOK forholdt seg i sitt vedtak til de budsjettrammene man har i dag. Skanke mener budsjettet fra desember 2011 er helt uvesentlig. – Vi skal ikke behandle et budsjett nå, men fastsette en skolestruktur. Vi må skille mellom økonomi og skolestruktur, fastslår hun, og fortsetter:
– Det som ble vedtatt i sak 93/11 i desember ble nylig av kommunestyret bestemt var ulovlig. Og vi må forholde oss til det kommunestyret vedtar. Det betyr at vi må ha et nytt budsjettvedtak i juni, sier Skanke.
FrPs kommunestyremedlem Hans Jørgen Andersen mener det neppe kommer som noen overraskelse på noen at han vil ha 1 til 10-skole i Billefjord. – Hvis jeg gjør noe, vil jeg nok fremme et eget forslag. Alternativet med 1. til 10. trinn i distriktene er jo ikke tatt med noen steder. Alt skal bort, sier Andersen. – Og følger med det partiprogrammet til punkt og prikke, påpeker han. Hvor resten av gruppa står vet han ikke ennå.
Finnmark Senterpartis leder Tore-Jan Gjerpe advarer Porsanger kommune mot konsekvensene av skolenedleggelser. – Vi vet at kommuner som har nedgang i folketallet, og som i slike faser svikter distriktene, får ytterligere nedgang i folketallet i kommunene, sier Gjerpe og viser til en rekke omfattende stedsanalyser. – Porsanger må ikke gå i den fella der, oppfordrer SP-lederen.
| 2012-05-16 |
Statsbudsjettet: Stor skuffelse i Røyrvik

SØRSAMISK SKUFFELSE:
Sametingspolitikerne Ellinor Marita Jåma (til venstre) og Ida Marie Bransfjell fra sørsamelista Åarjel-Saemiej Gielh liker svært dårlig at regjeringen nok en gang har utelatt Røyrvik kommune i statsbudsjettet. (Foto: Leif T. Trosten)
Sørsamiske Røyrvik kommune i Nord-Trøndelag har jobbet hardt og seriøst for å innlemmes i forvaltningsområdet for samisk språk. Skuffelsen var derfor stor da det ble klart at det ikke kom noen penger til dette i statsbudsjettet for 2012. Heller ikke revidert budsjett inneholdt gode nyheter i så måte.
– Jeg hadde virkelig trodd midlene kom nå, så nå er jeg bare utrolig skuffet. Jeg finner nesten ikke ord for å beskrive skuffelsen. Dette er bare trist, sier sametingsråd Ellinor Marita Jåma, som selv er sørsame.
Hun mener flere signaler, også fra regjeringen, har tydet på at Røyrvik nå ville få de oppunder 4 millioner kronene de har behov for, for å kunne bli tospråklig kommune.
– Røyrvik hadde virkelig fortjent å få dette nå, men vi gir ikke opp. Nå må vi bare jobbe videre for å få dette på plass i 2013, sier Jåma til Ságat. Også opposisjonen på Sametinget er svært skuffet. NSRs gruppeleder Aili Keskitalo sier hun er direkte lei seg på sørsamenes vegne.
Ordfører Arnt Mickelsen i Røyrvik er dypt skuffet over at Røyrvik ikke har fått satt av midler denne gangen heller. – Jeg føler snart at alt vi prøver å gjøre blir skjøvet til side, sier en tydelig skuffet Mickelsen til Ságat. Mickelsen sier han nå har sett seg lei på fine ord fra sentralt hold.
– Nå har jeg lært at fine ord betyr ingenting lenger. Nå er det kun handling som teller. Nå har jeg sett dette litt for ofte, ikke bare i denne saken. Men vi skal prøve i det lengste å gjennomføre det vi har begynt på, sier Arnt Mickelsen.
| 2012-05-16 |